
Leszokólista (nem csak) vezetőknek
Tags : coaching, fejlődés, Marshall Goldsmith, önfejlesztés, önismeret, Peter F. Drucker, sikeres vezetők, tudatosság, vezetői tulajdonságok
Comments : 0
Ami eddig működött, az nem visz tovább.
„Rengeteg időt fordítunk arra, hogy megtanítsuk a vezetőknek, mit tegyenek. Azzal azonban nem foglalkozunk, hogy milyen tulajdonságaikat gyomlálják ki. Az általam megismert vezetők felének pedig pontosan erre van szüksége” – idézi Peter Drucker bölcs mondását Marshall Goldsmith.
Engedje meg, kedves Olvasó, hogy gratuláljak Önnek! Ahhoz, hogy ide eljusson, nagyon sokat kellett tennie. Ha ezt a blogot olvassa, minden bizonnyal kellő önismerettel és emberismerettel rendelkezik, odafigyel a környezetében levő emberekre és törődik a saját fejlődésével, a munkájában pedig nagyszerű teljesítményt nyújt. Szakmai sikereit tudatosságának, alapos tudásának és képességeinek köszönheti.
Hogyan válhat egy sikeres ember még sikeresebbé? Ehhez ajánlok egy coaching eszközt Marshall Goldsmith, korunk egyik legismertebb vezetői coachának ötlete alapján.
A sikeres vezetőkre – és azokra is, akik nem vezető beosztásban értek el sikereket – számos olyan, kellemetlen viselkedésforma jellemző, melyek a helyzetük velejárói, az elért teljesítményükkel párhuzamosan alakultak ki.
Nem készség vagy intelligencia hiányáról van szó tehát, hanem viselkedésről. Így a változás is pusztán tudatos odafigyelés és önfegyelem kérdése. Hogy miért érdemes elhagyni ezeket a szokásokat? A sikeresebb kapcsolatokért, a bizalmasabb, harmonikusabb légkörért. Azért, hogy még sikeresebb vezetők (emberek) lehessünk.
Az alábbi ábrán látható az a 20+1 szokás, mely a sikeres vezetőket leginkább akadályozza a további sikerek elérésében. Ha az önfejlesztés útját választja, a kulcs a folyamatos tudatosság lesz. Ügyfeleim eddigi sikereinek tapasztalatai alapján az alábbi lépéseket javaslom:
1. lépés: A saját jellemző szokások megjelölése
Nézze meg a szokások felsorolását, és írjon listát azokról, amelyek jellemzik Önt! Tipp: ha magától túl sokat vagy netán egyet sem ismerne fel, kérje ki környezete véleményét.
2. lépés: Döntés
Válassza ki azt a szokást, amelynek elhagyását a legfontosabbnak tartja saját személyes hatékonysága szempontjából. Ennek eldöntéséhez szintén megkérdezheti közvetlen munkatársait, barátait, családtagjait, esetleg főnökét.
3. lépés: Megfigyelés
Figyelje meg viselkedését a következő egy hét során! Vegye észre, mikor, milyen helyzetben fordult elő Önnél az adott szokás. Milyen reakciókat vált ki?
4. lépés: Kifelé a komfortzónából
Ezután következik a kemény rész: a következő egy hónap a leszokás jegyében telik. Strigulázza, hogy a törekvései ellenére hányszor lett úrrá mégis a kellemetlen szokás! Ha sikerült legyűrnie, és a korábbiakhoz képest más reakciókat kap, legyen büszke magára, és ossza meg sikerét másokkal is.
Hogyan lehet elősegíteni és tartósítani a változást?
A viselkedésünk átformálása nagyon nehéz. Kérjen támogatást a környezetétől: adjanak visszajelzést, emlékeztessék Önt a vállalt változás elérésére. Ha pedig komolyabb kihívásokkal tarkított fejlődési utat szeretne, akkor forduljon személyes coachához. Így biztos lehet a valódi változásban!
Forrás: Marshall Goldsmith: Ami eddig működött, az nem visz tovább (What got you here, won’t get you there)
Marshall vezetői coachingeszközeiről korábbi bejegyzéseimben is olvashat, például itt: Visszajelzés előremutató módon (feedforward), vagy itt: A sikeres vezetők négy klasszikus kihívása. Ha a Leszokólista témájáról részletesebben szeretne olvasni angol nyelven, szívből ajánlom Marshall Goldsmith online könyvtárát.
A fenti írás rövidebb formában eredetileg az Üzlet és pszichológia 2014 október-novemberi számában jelent meg. Az ábra elkészítéséért köszönet Budai Máténak.