Leltár a kulcsgondolatokról: Best of TED 2014
Milyen forrásokból meríthetünk a mindennapokban?
Elérkezett az év végi visszatekintés ideje. Vajon meg tudjuk-e mondani, mi minden formálta gondolkodásunkat az idei évben? Beszélgetések, könyvek, cikkek, képzések, filmek… Számomra a legfontosabb inspirációs forrást a tanulságos vagy motiváló előadások adják. Ügyfeleim jól ismerik a TED-mániámat, az egyéni vagy csoportos coachingokon felmerülő témákhoz gyakran ajánlok kapcsolódó TED-előadásokat.
Évösszegzésként a TED 2014-ben elhangzott előadásai közül válogattam olyanokat, melyek különösen nagy hatással voltak a munkámra vagy az életemre általában. Az év végi morzsapartik időszakában jó szívvel ajánlom ezek megtekintését.
A kreativitás forrása
Napjainkban szinte minden munkakör igényel kreativitást. Honnan, milyen forrásból lehet meríteni az alkotáshoz? Két hiteles művész gondolatait ajánlom a témában.
Kevesen gondolnánk Stingről, milyen alkotói válságot élt át a közelmúltban. A zenei aláfestéssel előadott történetében egészen a gyerekkoráig nyúl vissza, mély érzéseit és személyes gondolatait tárja fel a közönségnek.
Elizabeth Gilbert, az ismert írónő arról mesél, hogy az Ízek, imák, szerelmek című, világsikerű bestsellere és a Julia Roberts főszereplésével készült filmadaptáció még zajosabb sikere után hogyan talált vissza az alkotás ösvényére.
„Meg kellett találnom a módját annak, hogy a kreativitásom túlélje a saját sikerét.” „Jobban szerettem az írást, mint amennyire utáltam az írással szerzett kudarcaimat, ami azt jelenti, hogy jobban szerettem az írást, mint a saját egómat, ami végül is azt jelenti, hogy jobban szerettem az írást, mint saját magamat. És ez volt az, amivel végig tudtam vinni az egészet.”
Az élet forrása
Isabel Allende chilei írónő magával ragadó előadása élő példa az életigenlés fertőző hatására. Természetesség, emberség és Antonio Banderas. Receptre fel lehetne írni sok fásult vezetőnek.
A szenvedély és megszállottság témájában egy másik „rögeszmés” hölgy, a holland Daria van den Bercken előadása hagyott maradandó nyomot bennem – és sok ezer más emberben. A zongoraművésznő George Frideric Handel zenéjét viszi körbe városok utcáin és városok felett, hogy feledhetetlen élményt nyújtva megszerettesse másokkal is a csodálatos barokk zongora hangját.
A vezetés forrása
A vezetési szakértőként ismertté vált Simon Sinek etnográfus idén márciusban elhangzott előadásában azt az összefüggést osztja meg velünk, hogyan hat a biztonságérzetre való alapvető emberi törekvés a szervezetek vezetésére. Sinek szerint az üzleti világ tele van veszélyekkel – az ingatag gazdasági helyzettől a folyton változó részvénypiacon keresztül az éhes versenytársakig –, és a vezető legfontosabb feladata, hogy megteremtse beosztottai számára az alapvető biztonságérzetet. Szokásához híven lebilincselő történetekkel, hatásos előadásmódjával teszi élővé a vezetés alapgondolatát: teremtsünk biztonságos környezetet a szervezetben.
„Amikor egy vezető úgy dönt, hogy a szervezetben lévő emberek biztonságát és életét helyezi előtérbe, és feláldozza a kényelemérzetet és a kézzelfogható eredményeket azért, hogy az emberek megmaradjanak a szervezetben, és biztonságban érezzék magukat, azt érezzék, hogy odatartoznak, akkor bámulatos dolgok történnek” – mondja Sinek. Személyes kedvencem, és nem csak a sármos mosolya miatt: olyan gondolatokat ébreszt ez az előadás, amelynek hatására minden vezető ügyfelem, a háromfős vállalkozás ügyvezetőjétől a nagyvállalati közép-, illetve felsővezetőig tudatos lépéseket kezdett tenni vezetői működése fejlesztése érdekében.
A változás bennünk élő forrása
Dan Gilbert, a Harvard Egyetem neves pszichológusa abba avatja be hallgatóit, hogyan érzékeljük a bennünk és körülöttünk zajló változásokat. „Az emberi lények olyan félkész termékek, akik tévesen azt gondolják, hogy már készen vannak” – állítja a kutatásai nyomán.
Az innováció forrása
Larry Page, a Google társalapítója és vezérigazgatója egy interjúban mesélt arról 2014 márciusában, merre tart a világ meghatározó internetes vállalata, a Google. Napjaink első számú netes innovátorcége érdekes irányokban alakítja a fejlődés útját. A beszélgetésben szó esik mesterséges intelligenciáról, Wi-Fi- képes léggömbökről, automata járművekről, biztonságról és személyes adathasználatról is. Mielőtt az informatikától menekülő olvasók rögtön továbblapoznának, hadd jegyezzem meg, hogy a Google mindennapi felhasználóiként laikusoknak is érdemes megnézni ezt a videót.
A téma iránt érdeklődőknek javaslom még Tim Berners-Lee, a World Wide Web kitalálójának alig hétperces beszédét az általa elképzelt web jövőjéről. A vízióban a web nincs szétaprózódva sok-sok darabra, hanem egységes, erőteljes alapot képez a társadalom számára.
A bátorság forrása
A Nobel-békedíjas Malala édesapja, Ziauddin Yousafzai pakisztáni oktatási szakértő és diplomata a nők egyenjogúságát sajátos nézőpontból világítja meg előadásában: az egyenlő oktatáshoz való jog gyakorlatát járja körbe. Malala, a jelenleg 17 éves, világszerte ismert emberjogi aktivista évek óta küzd a lányok tanuláshoz való jogáért. Édesapja büszkén mesél családjuk történeteiről, és kontrasztként bemutatja a patriarchális társadalmakban elterjedt nézeteket a nők és férfiak megítélése közti különbségről. Elgondolkodtató, hogy a XXI. században még mindig ilyen döbbenetes szakadékok vannak a nemek közti egyenjogúságban.
Szívesen fogadom az olvasói ajánlásokat is, hiszen a listám szubjektív: ha a fenti válogatásból kimaradt, inspiráló TED-előadást javasolna a 2014-es év terméséből, írja meg a linket hozzászólásban vagy emailben a szabados at a-coaching.hu címre.
Inspiráló perceket, alkotó gondolatokat kívánok minden Olvasómnak 2015-ben is!
Ínyenceknek ajánlom ezt a nyolcperces, angol nyelvű videóklipet a TED 2014-es legfontosabb gondolatairól: The Year in Ideas – TED Talks of 2014