Te mit veszel készpénznek?
„Ne vegyük készpénznek a bolygónkat. Én sem veszem készpénznek a mai estét."
Leonardo di Caprio hat jelölés után első alkalommal vehette át a legjobb színésznek járó Oscar-díjat. Beszédében a klímaváltozás veszélyére hívta fel a figyelmet ezzel a nagyszerű gondolattal.
Mi az, amiért érdemes odafigyelni rá?
Sokak szerint a mosolyáért színészi teljesítményéért. Leonardo di Capriónak világszerte milliós rajongótábora van. Olyan kiváló rendezőkkel dolgozott, mint Steven Spielberg, Martin Scorsese vagy éppen Woody Allen. Remek színészi alakításával emlékezetessé tett sok filmet. Ha vállalati/HR-szempontból nézzük tehát, a szakmai teljesítménye kiemelkedő. Az éves teljesítményértékelések azonban valahogy mégsem ezt tükrözték.
Tisztelni lehet őt a kitartásáért. A sikeres színészt hatodik alkalommal jelölték a filmszakma legrangosabb elismerésére, az Oscar-díjra. Bár sok más szakmai elismerésben részesült negyedszázados pályafutása során, az Oscart eddig sosem kapta meg. (Legendák és találgatások keringtek erről, viccek születtek róla.) Mégis töretlenül haladt előre a szakmai pályáján, egyre érettebb alakításokkal.
Vitathatatlanul elismerjük őt a tudatosságáért és felelősségvállalásáért. Sok éve tudatosan emeli fel a hangját nemes ügyek mellett, és a cselekvés sem marad el részéről: dollármilliókat adományoz humanitárius és környezetvédelmi célokra. Hitelességét erősíti, hogy maga is jó példával jár elöl környezettudatos életmódjával (hibrid autóval jár, menetrendszerinti repülőjáratokkal utazik stb.).
A hosszas kitartó munka tehát meghozta a gyümölcsét: a legnagyobb szakmai elismerést, az Amerikai Filmakadémia által megítélt Oscar-díjat is megkapta A visszatérő című filmben nyújtott alakításáért. Beszédében a családnak és pályatársaknak mondott köszönet után a klímaváltozásról beszélt, amely Földünket fenyegeti. Megemlítette, hogy a 2015-ös év volt a legmelegebb a Föld történetében, és a stábnak egészen a Déli-sarkig kellett utaznia, hogy havas tájakon tudjanak forgatni. Beszélt arról, hogy milyen látványos, de semmitmondó tevékenység folyik a környezetvédelem terén, és cselekvésre szólított fel. Ezzel a gondolattal zárta beszédét: „Ne vegyük készpénznek a bolygónkat. Én sem veszem készpénznek a mai estét.”
A fenti érdemei mellett ezt a gondolatát tartom a leginkább figyelemreméltónak.
Gondoljuk át a saját életünket, mennyi érték vesz körül bennünket, amit nem becsülünk meg kellőképpen.
Te mit veszel készpénznek?...
A szerző bemutatkozik
Szabados Andrea vagyok, vezetőfejlesztési és szervezetfejlesztési szakértő. Munkamódszerem alapja, hogy partnerként együtt gondolkodom ügyfeleimmel: inspiráló, kreatív szellemi műhelyt teremtek az egyéni és csoportos/team fejlesztési projektek esetén egyaránt. Ügyfeleim a coaching szemlélet elsajátításával párhuzamosan bővítik vezetői eszköztárukat és fejlesztik készségeiket. Speciális szakterületeim az innovatív vezetők és a női vezetők coachingja.
Okleveles közgazdász vagyok, két évtizedes vállalati kommunikációs és humánfejlesztési tapasztalattal rendelkezem. A Nemzetközi Coach Szövetség által akkreditált coachként (ACC) a magas színvonal és az állandó szakmai fejlődés mellett köteleztem el magam. Folyamatosan képzem magam hazai és külföldi szakmai eseményeken. Öt idegen nyelven beszélek; angol és német nyelven is vállalok coaching megbízásokat. Rendszeresen publikálok a hazai és nemzetközi szaksajtóban. A Professzionális Coaching Egyesület alapító elnökeként három évig sokat tettem a coaching népszerűsítéséért a társadalomban.
Két iskolás fiam van, akikkel folyamatosan gyakorlom a coaching szemléletű szülő szerepét.