Steve: a nő, aki megváltoztatta a szoftveripart
A hatvanas években, amikor a szoftveripar még gyerekcipőben sem járt, a programozás gépi kódokkal, papíron és ceruzával zajlott, és lyukszalaggal működtek a számítógépek, volt egy nő Angliában, aki nagyot álmodott, és saját szoftvercéget alapított. Dame Stephanie Shirley minden lépésével megelőzte korát, bátorságával példát mutat mindenkinek. Innovatív ötleteit kitartóan vitte el a megvalósulásig. Merész húzásaival, kreatív döntéseivel vitte előre a vállalkozását és a később létrehozott jószolgálati ügyeket.
A startup kifejezés még nem létezett, és akkoriban még senki nem vásárolt szoftvert, főleg nem nőktől. Nagy-Britanniában a nők akkoriban még bankszámlát sem nyithattak a férjük engedélye nélkül. Stephanie Shirley - akinek érdemeit Dame, azaz női lovagrendi címmel ismerte el az angol királynő - az elsők között hozta létre saját szoftvercégét. A Freelance Programmers nevű cég sok év kitartó munkájával hárommilliárd dollárt érő, tőzsdén jegyzett vállalattá nőtt, amely 8500 embert foglalkoztatott.
Milyen személyes háttérrel indult neki az életnek ez a kivételes nő? Ötéves korában zsidó származása miatt Ausztriából menekítették ki Angliába. Miután tudatára ébredt, hogy az emberi jótékonyságnak köszönheti életét, elhatározta: olyan életet fog élni, amelyet érdemes volt megmenteni.
Társadalmi szemléletű vállalkozást (social business) hozott létre abban az időszakban, amikor erre még nemigen volt példa. Cégénél kizárólag nőket foglalkoztatott, támogatta a rugalmas munkavállalást, az otthoni munkavégzést, a családos nők visszatérését a munkaerőpiacra gyermekvállalás után. Bizalmon alapuló szervezeti kultúrát teremtett a cégben.
Folyamatosan kereste, melyek azok a szolgáltatások, amelyek kielégítik intellektuális igényeit, szellemi kihívást jelentenek a nőknek, és van irántuk piaci kereslet. Nagyszabású megbízásaik egyikeként például olyan szoftverfejlesztési standardokat dolgoztak ki, melyeket végül a NATO is átvett.
„…és ki feltételezte volna, hogy a szuperszonikus Concorde fekete dobozát néhány otthonról dolgozó nő programozta.”
Merész törekvéseivel sokszor elérte az üvegplafont, amit kreatívan iktatott ki. Szembeszegült a konvenciókkal, az üzleti leveleit Steve-ként írta alá Stephanie helyett, hogy komolyan vegyék a férfi tárgyalópartnerek. Sokan kinevették, legyintettek a kezdeményezéseire, ám ő hajthatatlanul menetelt a kitűzött céljai felé. Nem elsősorban a profitszerzés motiválta, vagyonának egy részét számos alkalommal adta át másoknak: a vállalati tulajdonrésze negyedét szétosztotta a munkavállalók között, majd később jótékonysági szervezeteket alapított és támogatott.
Innovatív hozzáállását jellemzi, hogy ahol hiányzó szolgáltatásokat talált, arra próbált saját maga megoldást létrehozni. Sajnos felnőttkorában újabb tragédiával sújtotta a sors, beteg gyermeke született. Személyes megélései hatására újabb nagyszerű és nemes kezdeményezéseket valósított meg: komoly pénzösszegek befektetésével autizmussal élő gyermekeket segítő jótékonysági szervezetet hozott létre, orvosi kutatóközpontot alapított.
Bár ma már csak jótékonysági munkát végez, ténykedése az egész internetes és szoftveriparra maradandó hatással van: vagyonának egy részéből újabb informatikai cégeket hozott létre, és megalapította az Oxfordi Internet Intézetet, amely az internet társadalmi, jogi, gazdasági és etikai kérdéseivel foglalkozik.
Haladt a korral, a változásokból a lehető legtöbbet hozta ki, alázattal végezte munkáját, elszántan és elkötelezetten valósította meg úttörő jelentőségű ötleteit. Humánus szellemiségéből, inspiráló gondolataiból sokat meríthetünk. A TED konferencián elhangzott előadását ezen a linken lehet megtekinteni.
Téged mire inspirál Dame Stephanie példája?
A szerző bemutatkozik
Szabados András Andrea vagyok, vezetőfejlesztési és szervezetfejlesztési szakértő. Munkamódszerem alapja, hogy partnerként együtt gondolkodom ügyfeleimmel: inspiráló, kreatív szellemi műhelyt teremtek az egyéni és csoportos/team fejlesztési projektek esetén egyaránt. Ügyfeleim a coaching szemlélet elsajátításával párhuzamosan bővítik vezetői eszköztárukat és fejlesztik készségeiket. Speciális szakterületeim az innovatív vezetők és a női vezetők coachingja.
Okleveles közgazdász vagyok, két évtizedes vállalati kommunikációs és humánfejlesztési tapasztalattal rendelkezem. A Nemzetközi Coach Szövetség által akkreditált coachként (ACC) a magas színvonal és az állandó szakmai fejlődés mellett köteleztem el magam. Folyamatosan képzem magam hazai és külföldi szakmai eseményeken. Öt idegen nyelven beszélek; angol és német nyelven is vállalok coaching megbízásokat. Rendszeresen publikálok a hazai és nemzetközi szaksajtóban. A Professzionális Coaching Egyesület alapító elnökeként három évig sokat tettem a coaching népszerűsítéséért a társadalomban.
Két iskolás fiam van, akikkel folyamatosan gyakorlom a coaching szemléletű szülő szerepét.